Home / Banka Kredileri / SİGORTASI OLMAYANLARA KREDİ VEREN BANKALAR

SİGORTASI OLMAYANLARA KREDİ VEREN BANKALAR

Günümüzün yaşam şartları gereği insanlar geleceğini garanti altına almak için sigorta kavramına oldukça önem vermektedirler. Gerek hayat gerek ise hayat dışı sigortalarına büyük önem de ihtiyaç duymaktadırlar.  Bireyler çalıştıkları iş yerlerinde de sigorta primlerinin düzenli olarak yatıp yatmadıklarını takip etmektedirler. Bunun en büyük sebebi ise; primleri düzenli olarak ödenen bireylerin emeklilik yaşını da doldurması ile emeklilik alanında sağlanan bütün kolaylıklardan ve imkanlardan faydalanabilme hakkına da sahip olabilmektedirler. Bunun için bireyler bir iş başvurusunda bulunur iken sağlayacağı kazançtan çok sigortasının yatıp yatmayacağını düşünmektedir. Sigortaya sadece bireyler değil finansman desteği amacı ile kurulan bankalar da büyük önem vermektedir. Bireylere kredi kullandırır iken bireylerin sadece borçlarını ödeme düzenliliğine, kredi notuna, borçlarının olup olmadığına değil sigortalı olup olmadığına bakmaktadır. Çünkü sigortalı olan bireylerin bankalardan kredi alma olasılığı da artış göstermektedir.

SİGORTASI OLMAYANLARA KREDİ VEREN BANKALAR

Bankaların sigortası olan bireylere anında kredi sağlama nedeni ise güven unsurudur. Bankalar kredi verdiği bireyin o krediyi geri ödeyebilme olasılığını da hesaba katarak kredi kullandırmaktadır. Aksi taktirde geri ödeyebilme gücü düşük olan müşteriye hiçbir banka kredi kullandırmak istemezler. Bu sebep ile bankanın kredi konusunda şartlarına uyum sağlamak büyük açıdan önem arz etmektedir. Ancak bu demek değildir ki sigortası olmayan müşteriye kredi imkanı sağlanmaz. Tabii ki hiçbir bankanın çalışma koşulları sigortası olmayan müşteriye kredi verilmez anlayışında değildir. Çünkü günümüz koşullarının getirdiği sıkıntılardan dolayı her bireyin sigortalı olma imkanı olamamaktadır. Sigortalı olma şansı bulunmayan bireyler ise henüz eğitim düzeyini tamamlayan öğrenci konumunda olan bireyler ve evde olup herhangi bir faaliyette bulunamayan bireyler yani ev hanımlarıdır. Bu konumda olan bireylerinde parasal sıkıntılardan veya bir takım ihtiyaçlarından dolayı bankalardan kredi talep etmektedirler.

SİGORTASI OLMAYANLARA KREDİ VEREN BANKALAR

Bireylerin bu talebi bankalar tarafından karşılıksız kalmamaktadır. Çünkü bankalar bireylerin her daim parasal sorunlarına ortak veya parasal ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacı ile kurulmuş finans kuruluşlarıdır. Bu kuruluşlar sayesinde bireylerin herhangi bir sosyal güvencesi olmadan da kredi alabilme imkanı oldukça mümkündür. Ayrıca bankalar sigortası olmayan müşterilere de kredi imkanı sağlar iken faiz oranlarında da müşterileri zor durumda bırakmayacak şekilde biraz olsun esnek davranmaktadırlar. Düşük faiz oranları uygulayarak tüm ihtiyaç sahiplerinin finansman ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Bankaların sağladığı bu imkanlar doğrultusunda bireyler bankaların çıkarmış olduğu reklamlar ve uygulamalar aracılığı ile anında sigortası olmayan müşterilere kredi sağlama konusunda haberdar olabilmektedirler.

   Peki sigortası olmayan müşteriler bankalardan kredileri nasıl alabilmektedirler?

Her bankanın belirli prosedürleri bulunmaktadır. Bu prosedürler doğrultusunda faaliyetlerini yerine getirmek zorundadırlar. Sigortası olamayan bireylere kredi konusunda prosedürü ne ise onu uygulamak zorundadır. Her müşteriye olduğu gibi sigortası olmayan müşterilere de kredi kullandırır iken bazı şekil ve şartlara uyum sağlayıp sağlamadığına bakmak zorundadır. Bankaların kredi verir iken dikkat ettiği en önemli unsur müşterinin borçlarını düzenli ödeyip ödememesidir. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi hiçbir banka güvenmediği müşterisine hiçbir krediyi kullandırmamaktadır. Bunun için müşterinin borçlarını ödeme süresine, borçlarının olup olmadığına, kredi notunun düşük olup olmadığına ve daha önceden herhangi bir yasal takibe uğrayıp uğramadığına gibi bir takım şartları ön planda tutarak krediyi kullandırmaktadır. Aksi taktirde hiçbir banka kredi notu yüksek olan veya yasal takibe uğramış olan bir müşteriye kredi kullandırmamaktadır. Gereken şartlara uyum sağlandığı taktirde çoğu banka sigortası olamayan müşterilerinde finansman ihtiyacına karşılık vermektedir.

   Sigortası olmayan müşterilere de kredi veren bankalar ise şunlardır;

  • ING BANK
  • QNB FİNANSBANK
  • HALK BANK
  • DENİZ BANK
  • YAPIKREDİ BANKASI ’dır.

Yukarıda belirtilen bankalardan sigortasız olsanız dahi olsanız kredi alabilmek için bankaların kredi konusunda şart ve gerekçelerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Gereken şartların yerine getirilmesi halinde yukarıda belirtilen bankalardan istediğiniz kredi imkanından kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

About admin

Check Also

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar Günümüzde öğrencilere kredi veren bankalar bir hayli artış göstermektedir. Bunun en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir