Son Haberler
Anasayfa / Sıfır Faiz Kosgep

Sıfır Faiz Kosgep

Sıfır Faiz Kosgep: KOSGEB, ülkemizde KOBİ ve teşebbüsçülerin rekabet düzeylerini, mal ve hizmet imalatlarını arttırmaları, global pazarda söz sahibi olmaları, iş gücünü arttırmaları ve işsizlik oranını düşürmeleri emeli ile 20 Nisan 1990 seneninde devlet tarafından kurulan bir müessesedir.  Bu müesseseden kredi almak isteyen teşebbüsçülerin, evvela KOSGEB’in eğitim süreçlerinden geçmesi gerekmektedir. Bu süreç nihayetinde KOSGEB, 50.000 TL Hibe ve 100.000 TL Üremsiz kredi imkanını yurttaşlara sağlamaktadır. Devlet tarafından kurulan bu müessese, Madencilik ve Taş Ocakçılığı, İmalat, İnşaat, Eriştirme ve Depolama, Konaklama ve Yiyecek Hizmetleri gibi bir hayli sektöre karşılıksız kredi imkanı sağlamaktır. Bunun yanı sıra KOSGEB, alınan kredi ile açtığınız işyerinin faaliyet gösterememesi, kazanç sağlayamaması veya iflası vaziyetinde sizden hiçbir fiyat istememektedir.

Sıfır Faiz Kosgep

KOSGEB, sizlere üremsiz kredi verme desteğinin yanında bir de Hibe Kredisi imkanı sağlamaktadır. Hibe Kredisi ise, KOSGEB’in rastgele bir taşınır veya taşınmaz mal, mülk, para vb. gibi konularda hiçbir karşılık gözetmeksizin kişi veya müesseselere bunları vermesidir. Bu krediyi alabilmek için KOSGEB’in kendi resmi sitesinden form doldurmanız yeterli olacaktır. Yalnız bu formu özensiz ve gayri muntazam doldurmamaya dikkat faktörüz gerekmektedir. Ters takdirde bu şekilde form doldurduktan sonra KOSGEB’in data tabanına aza olduğunuzda müracaatınız her an iptal edilebilir. Bunun yanı sıra KOSGEB’in desteklerinden faydalanmak isteyen yurttaşlar, bu destek projelerinin veri tabanında bulunmasına da dikkat etmesi gerekmektedir. KOSGEB’in destek proje programları ise şu şekildedir;

Sıfır Faiz Kosgep

1- KOBİ Proje Destek Programı: Bu desteğin genel amacı, işletmelerin kendine has projelerini belirleme ve bu projelerini gerçekleştirme de girişimcilere mali nitelikte yardımcı olmaktır. Bu program işletmelerin imalat, idare- organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, bilgi yönetimi ve bunlara ait alanlarda sunacakları projeleri desteklemektedir. KOBİ Proje Destek Programı, KOBİ personellerine 3 sene destek olmaktadır. Bunun yanı sıra işyeri açmak isteyen KOBİ personellerine destek üst sınırı 150.000 TL olarak belirlemiştir. Şayet sizlerde işyeri açarak ekonomiye katkıda bulunmak istiyorsanız, KOBİ personeli olarak bu projeden kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

2- Tematik Proje Destek Programı: Bu projenin emeli ise, KOBİ’lerin Küçük veya Orta Ölçekli İşletmelerin projelerini ve kendilerini geliştirmeleri için onlara destek vermektir. Bu destek programı da KOBİ ve Meslek kuruluşlarına 3 yıl destek olmaktadır. Bunun yanı sıra destek üst sınırı de 150.000 TL olarak belirlenmiştir.

3- İşbirliği-Güç birliği Destek Programı: Bu programın emeli, KOBİ’lerin tedarik, rekabet zayıflığı, finansman gibi meselelerine çözüm üretmektir. Bunun yanı sıra KOBİ’lerin işbirliği ve güç birliği anlayışı ile bir araya gelerek ortak meselelere ortak çözüm üretmeyi emel edinmiştir. Bu programın müddeti de 6-24 ay olarak belirlenmiştir. Destek üst sınırın 250.000 TL ‘si Geri Ödemesiz,  50.000 TL’si ise, taksitli Geri Ödemelidir.

4- Ar-Ge, İnovasyon ve Endistüriyel Uygulama Destek Programı: Bu uygulama sayesinde bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip KOBİ ve teşebbüsçü personelleri yetiştirilebilir. Bunun yanı sıra KOBİ’lerde Ar-Ge şuurunun de yaygınlaştırılmasına destek olunabilir. Bunun için KOBİ ve teşebbüsçülerin bu uygulama sayesinde işgücü arttırması ve yeni fikirler üretmesine imkan sağlanmış olur.

5- Teşebbüsçülük Destek Programı: Bu uygulamanın emeli, ekonomik ve istihdam meselelerinin çözümünde teşebbüsçülere yardımcı olmaktır. Bu destek uygulaması, 3 alt programdan oluşmaktadır. Bu programlar şu şekildedir;

 

  • Uygulamalı Teşebbüsçülük Eğitimi: Sonradan eklenen bu uygulama eğitimi 60 saatlik eğitim ve atölye çalışmalarından oluşan eğlenceli bir sistemidir. Bu eğitime sadece genel ve özel hedef grupları katılabilmektedir. Bunun yanı sıra KOSGEB, bu eğitime katılan yurttaşlardan hiçbir ücret istememektedir.
  • Yeni Teşebbüsçü Desteği: Bu destekten yalnızca uygulamalı teşebbüsçülük eğitimini kazanan yurttaşlar ve İŞGEM teşebbüsçüleri faydalanabilmektedir.
  • İş Geliştirme Merkezi Desteği: Bu merkezin amacı ise, bünyesinde barındırdığı işletmecilerin uygun şartlarda işyeri mekânı oluşturması, ortak büro ekipmanı ve hizmetlerine destek vermektir. Bu merkez sayesinde teşebbüsçüler ilk yıllarını sıhhatli bir şekilde büyüyerek, meselesiz atlatabilmektedirler.
  • Genel Destek Programı: Bu destek programının emeli ise, KOBİ personellerinin kaliteli, randımanlı mal ve hizmet imalatı sağlamalarına yardımcı olmaktır. Bunun yanı sıra KOBİ’lerin yurt içi ve ülke dışı pazar hisselerini artırmaları için tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini geliştirmelerini sağlamaktır.
  •  Gelişen İşletmeler Piyasası Destek Programı: Bu programın amacı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin, Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Piyasası’nda faaliyet göstermelerini sağlamaktır. Bu destek programının üst sınır meblağı 100.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu destek limiti; Piyasa danışmanı danışmanlık hizmet bedeli, Bağımsız denetim hizmeti bedeli, Aracı kuruluşa ödenecek aracılık komisyonu, SPK heyet kaydını alma ücreti Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Piyasası’na katılım ücreti ve Merkezi katılım kuruluş ücreti gibi desteklere ayrılarak hizmet vermektedir.

Sıfır Faiz Kosgep

Bu programlar sayesinde yurttaşlar ülkenin işgücünü arttırabilir, işsizlik oranını düşürebilir ve küresel piyasada söz sahibi olabilir. Bunun için KOSGEB’in sitesine müracaat da bulunur iken doğru desteği veri tabanında belirtmeniz ve KOSGEB’in şartlarına uyum sağlamanız sizlere bu konuda katkı sağlayacaktır.

Sıfır Faiz Kosgep
Sıfır Faiz Kosgep

Hakkında Kredi Uzmanı

Check Also

Ziraat Bankası Açılış Saati Kaçta Açılıyor

Müşterilerine kurulduğu bu zamandan bu yana sorunsuz hizmet kalitesiyle hizmet vermeye devam eden Türkiye’nin bankacılığını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir