Home / Kredi / Sicil Affından Hangi Durumlarda Yararlanılır

Sicil Affından Hangi Durumlarda Yararlanılır

Sicil Affından Hangi Durumlarda Yararlanılır

Tüketicilerin kullandığı kredi veya kredi kartlarının ödeme günündeki düzensizlik veya ödenmemesi durumunda karşılarına çıkan 90 günlük süreç içerisinde ödeme işleminin yapılmaması sonrasında idari ve hukuki sürecin başlamasının da ardından avukatlık olunur ve sicil dosyası açılmış olur. Yani düzensiz bir şekilde yapılan ödemeler ve geciktirilen vadeler bankalar için risk teşkil ettiğinden dolayı bu durum sonrası tüketiciler kara listeye alınır. Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınan kara liste uygulamasında mevcut borç ödense dahi 5 yıl boyunca kara listeden çıkmak mümkün değildir.

Bununla beraber 5 yıl süresince hiç bir bankadan hizmet alamazsınız,  5 yıl sonunda yeniden bankalar ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bankalarla çalışmaya başlamanın başka bir yolu ise sicil affı.

16 Aralık 2016 tarihinde meclise sunulan torba yasa tasarısı sayesinde kara listeye giren tüketicilere yeniden bankalarla iş yapabilme imkânı getiriliyor. “Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen yasa ile getirilen kredi sicil affı ile 2017 yılında yaklaşık 12 milyon 500 bin işveren ve esnaf şartlar yerine getirildiği takdirde sicil affından yararlanılabilecek.”

Geçmişte kara listeye girdiğinden dolayı oluşan borcunun hepsini ödeyenler ya da yeniden yapılandıranlar kredi sicil affı sonrasında kara listeden çıkacak. Bu aftan Yasa yürürlüğe girdiği tarihten önce ki kullandığı kredi borçlarını aksatan gerçek ve tüzel kişiler faydalanabilecek.

Sicil affından faydalananların bugüne kadar kullanmış oldukları kredilerden dolayı herhangi bir hukuki ve cezai sorumluluğu olmayacak.

Sicil affının şartları ise;

1- Yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı (6) ay içerisinde borcunun ‘hepsini’ ödeyen,
2- Borçlarını, yasa yürürlüğe girdikten sonra altı (6) ay içerisinde ‘yeniden yapılandıranlar’ yaralanabilecek.

Sizlere ait kart, kredi, çek borçlarının kayıtları (kara liste) Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından tutulmaktadır. Çıkacak olan düzenleme gereği bankaların bu Risk Merkezi kayıtlarını dikkate almayabileceği hükmü yer alıyor. Yani bir başka deyişle bankalar gerekli gördüğü takdirde kendi kayıtlarını dikkate alabilecekler.

2017 affından sadece Ticari faaliyette bulunan tüketiciler değil Ticari faaliyette bulunmayan tüketici karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı gibi diğer kredi borçlarına dair kayıtları için sicil affından yararlanabilecekler.

Sicil Affından Hangi Durumlarda Yararlanılır
Sicil Affından Hangi Durumlarda Yararlanılır

Check Also

2 Milyon Kişiye İş Sözü

İstihdam seferberliği için düğmeye basan hükümet en az bir buçuk milyon kişiyi kapsayacak tasarılamaya imzalamaya …

5 comments

  1. SICIL AFFİ ÇIKTI DIYE SEVINDIK.BANKA BIZE BÖYLE BIR ŞEY GELMEDI DIYOR.BU SEFERDE RESMI YAZI BEKLIYORUZ.ZAMLAR YILBAŞI GECESI HEMEN UYGULANIYOR

  2. Peki daha nekadar bekliycez bu yazıyı bankaların daha sicil affından bile haberi yok dalga gecer gibi gönderiyorlar birileri artık bu yazıyı göndermeli borcum yok kredi kullanamıyorum lütfen yardımcı olun

    • Yasemin Sonyürek

      Yasa meclisten geçti ve sicil affından yararlanabilirsiniz, tabi gereken şartları karşılıyorsanız..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir