Son Haberler
Anasayfa / Sicil Affı Yasası

Sicil Affı Yasası

Sicil Affı Yasası Hükümet piyasanın en çok beklediği mesele için düğmeye bastı. Son zamanda ardı ardına teşvik ve üremsiz krediler ile piyasaya moral ve nakit sağlamaya çalışan hükümet, bu olanaklardan yararlanması zor görülen kara listede bulunan esnaf ve tüketiciler için sicil affı getiriyor.

Bilhassa Esnafa Üremsiz 50 Bin TL Üremsiz Kredi müjdesinin verildiği bu sıralar Kara Listede bulunan. Esnaflar tarafından merakla beklenen sual: Acaba 50 bin TL Üremsiz Krediden Kara Listede bulunanlar yararlanabilecek mi? Cevaplıyoruz EVET. 6 Ay içerisinde borcunu ödeyen veya yine yapılandıran kişi, şirket ve esnaflar bu olanaklardan yararlanabileceklerdir.

Sicil Affı Yasası

KOSGEB Esnafa 50 Bin TL Üremsiz Kredi olanağı sağlıyor. Teferruatlar için Bakınız.

16 Aralık tarihinde Meclise sunulan torba yasa içerisinde yer alan Sicil Affı ile 11.5 milyon kişi ile 2.3 milyon esnaf sicillerini temizleyebilecek ve kara listeden çıkma olanağına sahip olacaklardır. Bu kişi ve şirketler ödenmemiş borçlarından dolayı kara listede bulunmakta ve kredi kullanmaları hemen hemen olanaksız hale gelmişlerdi.

Bu kişi ve şirketler sicil affından yararlanarak kara listeden çıkmak ve tekrardan sorunsuz şekilde krediden yararlanmak için 6 ay içerisinde borçlarını ödemek veya yeniden yapılandırmasını sağlamaları gerekmektedir.

Kimler Sicil Affından Yararlanabilecek?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının verdiği rakamlara göre sicil affından faydalanabilecek olan kişi ve firma rakamları şöyledir:

Karşılıksız çek Sahipleri: 12 Aralık tarihi itibari ile karşılıksız çeki bulunan 566 bin 116 kişi,
Kredi Kartı Borcu Sahipleri: 31 Ekim itibari ile kredi kartı borcu yüzünden legal takipte bulunan 2 milyon 233 bin 188 kişi,
Ticari Kredi Borcu Sahipleri: 31 Ekim itibari ile ticari kredi borcu takipte bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 anapara şirketi sicil affından yararlanabileceklerdir.

Sicil Affından Faydalanarak Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Şahısların veya şirketlerin sicil affından yararlanabilmesi için 6 ay içerisinde kesinlikle kara listeye girmelerine kapı aralayan borçlarını ödemeleri veya yine yapılandırmaları gerekmektedir. Borcunu ödeyen veya yapılandıran kişi ve şirketler hiç bir ön koşul veya şart olmaksızın bu sicillerini temizleyebilecek, kara listenin tutulduğu Bankalar Birliği bünyesindeki Riziko Merkezinde bulunan kayıtları silinecektir.

Önceden borcunu Ödeyen ve Yapılandıranlar da Sicil Affından Yararlanabilecektir.

Yasa dahilinde evvelce ödeyemediği kredi, çek ve kredi kartı borçları yüzünden takibe alınmış, ve kara listeye girmiş, ama daha sonra borcunu ödemiş kişi ve şirketlerde hiç bir şart aranmadan sicil affından yararlanabileceklerdir. Borcunu kapatmış ama kara listede yer alan. Karşılıksız çek sahibi 198 bin 434 kişiferdi kredi kartı borcu olan 3 milyon 925 bin 473 kişi. Ferdi veya tüketici kredi borcu bulunan 2 milyon 858 bin 195 kişi ve ticari kredi borcu bulunan 1 milyon 573 bin 758 şahıs şirketi ile 122 bin 394 anapara şirketi sicil affından yararlanarak kara listeden çıkabileceklerdir.

Bu kişiler ve şirketler hiç bir şart aranmaksızın sicil affından yararlanarak kara listeden çıkabilecek ve meselesiz şekilde kredi kullanabilmelerinin önü açılmış olacaktır.

Sicil Affı Yasası

Kara Liste Nedir? Nasıl Çıkılır?

Kara liste olarak deyim edilen, meseleli kredi kartı ve kredi borcu bulunan kişilerin ve şirketlerin kredi geçmişlerinin tutulduğu ve buna göre yeni kredi ve finans işlemlerinden istifade edilirken göz önünde tutulduğu listedir. Bu liste önceden Merkez Bankası tarafında tutulurken 2o11 seneninde çıkartılan yasa ile Bankalar Birliği Bünyesindeki Riziko Merkezinde tutulmaya başlandı.

Kara listeye giren bir kişi borcunu ödese bile bu listede bulunmaya 5 sene süresincedevam etmektedir. Bu vaziyette kişinin veya kuruluşun yeni kredi kullanma işlemleri esnasında başını ağrıtmakta ve pek çok güçlükle karşılaşmasına yol açmaktadır.

Tutulan bu listeler Kredi sağlayan kuruluşlarla Bankacılık Tertip etme ve Denetleme müesseseninden yetki alan kuruluşlar tarafından ulaşılabilmekte ve buna göre kişi ve şirketlere kredi sağlanabilmektedir. Çoğunlukla kara listede yer alan şirketlerin yeni krediye ulaşımları olanaksız veya çok yüksek güvence ve ürem oranlarıyla gerçekleşebilmektedir. Bundan dolayı sicil affı geçmiş dönemde bu listeye düşmüş kişi ve kuruluşlar için hayati bir ehemmiyete sahiptir.

Mecliste yapılacak tertip etme ile gelecek olan Sicil Affı kişilere ve şirketlere tek seferde kara listeden çıkmalarını sağlayarak yeni bir sayfa açmalarına olanak tanıyacaktır.

Sicil Affı Yasası
Sicil Affı Yasası

Hakkında Kredi Uzmanı

Check Also

Ziraat Bankası Açılış Saati Kaçta Açılıyor

Müşterilerine kurulduğu bu zamandan bu yana sorunsuz hizmet kalitesiyle hizmet vermeye devam eden Türkiye’nin bankacılığını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir