Son Haberler
Anasayfa / Kredi notu nedir ?

Kredi notu nedir ?

Kredi notu nedir ?

Kredi notu nedir ? Kredi notu ya da kredi puanı bireylerin banka veya finans kuruluşlarıyla arasında gerçekleşen her türlü mali değerlerle ortaya çıkan sayısal verilere denir. Her ülkede farklı kuruluşlarca hesaplanan kredi notu ülkemizde ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirler. Banka ve finans kuruluşları da bireylere kredi vermeden önce KKB ‘nin belirlediği kredi notuna bakar. Kredi notu düşük olan bireylerin alternatif yöntemleri (ipotek, kefil, teminat, rehin, vb) gibi durumları göz önünde bulundurulur.

KREDİ-NOTU-NEDİR?
KREDİ-NOTU-NEDİR?

Bireylerin bu yöntemlerine bakmak o finans kuruluşunun güveninin sarsılmış olması anlamına gelmektedir. Bu konuda bankanın güvenini sarsmamak için ödemeleri asgari tutarın üzerinde gerçekleştirmek daha verimli olacaktır. Bu sayede bankanın size olan güvenini sağlamış olursunuz. Şayet kredi notunuz yüksek ise banka ve finans kuruluşları size rahatlıkla kredi verir. Bu da sizin ödemeleri asgari tutar üzerinde ve düzenli olarak yaptığınızın göstergesidir. Kredi notunun, asıl amacı da bireylerin risklerini göreceli bir şekilde belirlemektir. Bankalarca yapılan risk analiziyle kredi notunun düşük ve yüksek olmasına bağlı olarak bireyi risk sıralamasına koymaktır. Ülkemizde Bankacılık ve Finans sektörler ince belirlenen birey kredi notu 0 ile 1900 arasındadır. Böylelikle kredi notu 0 olan bireyin çok riskli, kredi notu 1900 olan bireyin ise az riskli olduğunu söylemek mümkündür.

Peki, neden bir bireyin kredi notu düşük veya yüksektir? Sorusu aklınıza gelirse, bu sorunun cevabını aşağıda belirtilen maddelerde bulabilirsiniz.

  • Bireysel kredi ve kredi kartı ödemelerindeki alışkanlıklar: %30
  • Mevcut hesap ve borç durumu: %25
  • Yeni kredi açılışları: %20
  • Kredi kullanım sıklığı: %15
  • Diğer unsurlar: %10
  • Kredi Limitinin %30’nu aşmamak gibi unsurlardır.

KREDİ NOTU NEDİR ?

KREDİ-NOTU-NEDİR?
KREDİ-NOTU-NEDİR?

Buna göre bireyin kredi notunu olumsuz yönde etkileyen etkenler arasında gecikmiş olan kredi ve kredi kartı ödemeleri gelmektedir. Bireyin yüksek oranlı borç durumu da kredi puanını olumsuz yönde etkileyen unsurlar arasındadır. Düzenli ödemeler ve bankalardaki finansal hareketlilik kredi notunuzu olumlu ya da olumsuz olarak değiştirecektir.

Sizde her türlü kredi ihtiyacınızı askredi.com ‘dan dan değerlendire bilir siniz.

Hakkında Kredi Uzmanı

Check Also

Ziraat Bankası Açılış Saati Kaçta Açılıyor

Müşterilerine kurulduğu bu zamandan bu yana sorunsuz hizmet kalitesiyle hizmet vermeye devam eden Türkiye’nin bankacılığını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir