Home / Kosgeb / KOSGEB KREDİSİ NEDİR? KOSGEB DESTEKLERİ NELERDİR?

KOSGEB KREDİSİ NEDİR? KOSGEB DESTEKLERİ NELERDİR?

KOSGEB KREDİSİ NEDİR? KOSGEB DESTEKLERİ NELERDİR?
KOSGEB, (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Bakanlığı) ülkemizde KOBİ ve girişimcilerin rekabet seviyelerini, mal ve hizmet üretimlerini arttırmaları, küresel pazarda söz sahibi olmaları, iş gücünü arttırmaları ve işsizlik oranını düşürmeleri amacı ile 20 Nisan 1990 yılında devlet tarafından kurulan bir kurumdur.  Bu kurumdan kredi almak isteyen girişimcilerin, öncelikle KOSGEB’in eğitim süreçlerinden geçmesi gerekmektedir. Bu süreç sonunda KOSGEB, 50.000 TL Hibe ve 100.000 TL Faizsiz kredi olanağını vatandaşlara sağlamaktadır. Devlet tarafından kurulan bu kurum, Madencilik ve Taş Ocakçılığı, İmalat, İnşaat, Ulaştırma ve Depolama, Konaklama ve Yiyecek Hizmetleri gibi birçok sektöre karşılıksız kredi olanağı sağlamaktır. Bunun yanı sıra KOSGEB, alınan kredi ile açtığınız iş yerinin faaliyet gösterememesi, kazanç sağlayamaması veya iflası durumunda sizden hiçbir ücret talep etmemektedir.

 

KOSGEB, sizlere faizsiz kredi verme desteğinin yanında bir de Hibe Kredisi olanağı sağlamaktadır. Hibe Kredisi ise, KOSGEB’in herhangi bir taşınır veya taşınmaz mal, mülk, para vb. gibi konularda hiçbir karşılık gözetmeksizin kişi veya kurumlara bunları vermesidir. Bu krediyi alabilmek için KOSGEB’in kendi resmi sitesinden form doldurmanız yeterli olacaktır. Yalnız bu formu özensiz ve düzensiz doldurmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bu şekilde form doldurduktan sonra KOSGEB’in veri tabanına üye olduğunuzda başvurunuz her an iptal edilebilir. Bunun yanı sıra KOSGEB’in desteklerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, bu destek projelerinin veri tabanında yer almasına da dikkat etmesi gerekmektedir. KOSGEB’in destek proje programları ise şu şekildedir;

KOSGEB KREDİSİ NEDİR? KOSGEB DESTEKLERİ NELERDİR?
KOSGEB KREDİSİ NEDİR? KOSGEB DESTEKLERİ NELERDİR?

1- KOBİ Proje Destek Programı: Bu desteğin amacı, işletmelerin kendine özgü projelerini belirleme ve bu projelerini gerçekleştirme de onlara mali nitelikte yardımcı olmaktır. Bu program işletmelerin üretim, yönetim- organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, bilgi yönetimi ve bunlara ilişkin alanlarda sunacakları projeleri desteklemektedir. KOBİ Proje Destek Programı, KOBİ elemanlarına 3 yıl destek vermektedir. Bunun yanı sıra iş yeri açmak isteyen KOBİ elemanlarına destek üst limiti 150.000 TL olarak belirlemiştir. Eğer sizlerde iş yeri açarak ekonomiye katkıda bulunmak istiyorsanız, KOBİ elemanı olarak bu projeden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

 

2-

Tematik Proje Destek Programı:

Bu projenin amacı ise, KOBİ’lerin Küçük veya Orta Ölçekli İşletmelerin projelerini ve kendilerini geliştirmeleri için onlara destek olmaktır. Bu destek programı da KOBİ ve Meslek kuruluşlarına 3 yıl destek vermektedir. Bunun yanı sıra destek üst limiti de 150.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

3- İşbirliği-Güç birliği Destek Programı: Bu programın amacı, KOBİ’lerin tedarik, rekabet zayıflığı, finansman gibi sorunlarına çözüm üretmektir. Bunun yanı sıra KOBİ’lerin işbirliği ve güç birliği anlayışı ile bir araya gelerek ortak sorunlara ortak çözüm üretmeyi amaç edinmiştir. Bu programın süresi de 6-24 ay olarak belirlenmiştir. Destek üst limitin 250.000 TL ‘si Geri Ödemesiz,  50.000 TL’si ise, Geri Ödemelidir.

 

4- Ar-Ge, İnovasyon ve Endistüriyel Uygulama Destek Programı: Bu uygulama sayesinde bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip KOBİ ve girişimci elemanları yetiştirilebilir. Bunun yanı sıra KOBİ’lerde Ar-Ge bilincinin de yaygınlaştırılmasına destek olunabilir. Bunun için KOBİ ve girişimcilerin bu uygulama sayesinde iş gücü arttırması ve yeni fikirler üretmesine olanak sağlanmış olur.

5-

Girişimcilik Destek Programı:

Bu uygulamanın amacı, ekonomik ve istihdam sorunlarının çözümünde girişimcilere destek olmaktır. Bu destek uygulaması, 3 alt programdan oluşmaktadır. Bu programlar şu şekildedir;

 

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi: Bu uygulama eğitimi 60 saatlik eğitim ve atölye çalışmalarından oluşan bir eğitim sistemidir. Bu eğitime yalnızca genel ve özel hedef grupları katılabilmektedir. Bunun yanı sıra KOSGEB, bu eğitime katılan vatandaşlardan hiçbir ücret talep etmemektedir.

 

  • Yeni Girişimci Desteği: Bu destekten sadece uygulamalı girişimcilik eğitimini kazanan vatandaşlar ve İŞGEM girişimcileri yararlanabilmektedir.

 

  • İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Desteği: Bu merkezin amacı ise, bünyesinde barındırdığı işletmecilerin uygun koşullarda iş yeri mekanı oluşturması, ortak ofis ekipmanı ve hizmetlerine destek olmaktır. Bu merkez sayesinde girişimciler ilk yıllarını sağlıklı bir şekilde büyüyerek, sorunsuz atlata bilmektedirler.

 

  • Genel Destek Programı: Bu destek programının amacı ise, KOBİ elemanlarının kaliteli, verimli mal ve hizmet üretimi sağlamalarına yardımcı olmaktır. Bunun yanı sıra KOBİ’lerin yurt içi ve yurt dışı pazar paylarını artırmaları için tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini geliştirmelerini sağlamaktır.

 

  • Gelişen İşletmeler Piyasası Destek Programı: Bu programın amacı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin, Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Piyasasında faaliyet göstermelerini sağlamaktır. Bu destek programının üst limit tutarı 100.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu destek limiti; Piyasa danışmanı danışmanlık hizmet bedeli, Bağımsız denetim hizmeti bedeli, Aracı kuruluşa ödenecek aracılık komisyonu, SPK kurul kaydını alma ücreti Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Piyasası’na katılım ücreti ve Merkezi katılım kuruluş ücreti gibi desteklere ayrılarak hizmet vermektedir.

KOSGEB KREDİSİ NEDİR? KOSGEB DESTEKLERİ NELERDİR?

Bu programlar sayesinde vatandaşlar ülkenin iş gücünü arttırabilir, işsizlik oranını düşürebilir ve küresel piyasada söz sahibi olabilir. Bunun için KOSGEB’in sitesine başvuru da bulunur iken doğru desteği veri tabanında belirtmeniz ve KOSGEB’in koşullarına uyum sağlamanız sizlere bu konuda katkı sağlayacaktır.

KOSGEB KREDİSİ NEDİR? KOSGEB DESTEKLERİ NELERDİR?
KOSGEB KREDİSİ NEDİR? KOSGEB DESTEKLERİ NELERDİR?

About admin

4 comments

  1. Emeğinize sağlık.

  2. Emeğinize sağlık.

  3. Kosgeb ile ilgili tüm sorularınızı buradan iletebilirsiniz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir