Home / Kosgeb / KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir? KOSGEB’e Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir? KOSGEB’e Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir? KOSGEB’e Başvuru Nasıl Yapılır?

Kendine ait iş yeri açmak ve iş yerini geliştirmek isteyen girişimcilere devlet KOSGEB adı altında destek sağlamaktadır. Bu destekten faydalanmak için girişimcilerin bazı şartlara uyum sağlamaları gerekmektedir. Devlet destekli KOSGEB’in kredilerini almak için şu şartlara uymanız gerekmektedir.

KOSGEB’in düzenlemiş olduğu eğitim kursları olarak bilinen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmaları gerekmektedir. Bu kursa katılmak için girişimcilerin ilkokul mezunu olmaları yeterlidir. Bu uygulamayı başarı ile tamamlayan girişicilere KOSGEB 50.000 TL Hibe Kredisi vermektedir. Bu uygulama dışında girişimcilerin KOSGEB veri tabanına kayıt olması, KOSGEB Hizmet Müdürlüğüne kayıt olması, iş projesi hazırlaması ve katıldığı uygulamalı eğitim programından katılım belgesi alması ve KOSGEB Hibe programlarından herhangi birine başvuruda bulunması diğer şartlardır. Bu şartlara uyum sağlamamız durumunda KOSGEB’den kolay ve güvenilir kredi almanız mümkün olacaktır.

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir? KOSGEB’e Başvuru Nasıl Yapılır?
KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir? KOSGEB’e Başvuru Nasıl Yapılır?

 KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir? KOSGEB’e Başvuru Nasıl Yapılır?

Bunun yanı sıra KOSGEB’in girişimcilere sağlamış olduğu bu desteği nasıl almanız gerektiği konusunda sizlere bilgi vereceğiz. KOSGEB’in kredi desteğini almak için başvurularınızda şu yolları izlemeniz gerekmektedir;

  1.  Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi: KOSGEB’in desteğinden faydalanmak için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi adı altındaki kurslara kayıt olmanız gerekmektedir. Bu eğitim yaklaşık 70 saat sürmektedir. Ayrıca KOSGEB bu eğitim için girişimcilerden hiçbir ücret talep etmemektedir.
  2.  Girişimcilerin İş Planını Hazırlaması: Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra buradan girişimcilik sertifikasını alarak iş planınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. İş planınızda işletme faaliyetleri ile ilgili bilgilere yer vermeniz gerekmektedir.
  3.  Desteğin Başvuru Süreci: Uygulamalı girişimcilik eğitimi ve iş planı hazırlama aşamalarını tamamladıktan sonra gerekli evraklar ile KOSGEB birimine başvurmanız gerekmektedir. Destek başvurunuz KOSGEB birimi tarafından değerlendirmeye alınmaktadır. Değerlendirme sonuçlarının KOSGEB’in kredi şartlarına uyması gerekmektedir.
  4. KOSGEB Veri Tabanına Girişimcilerin kayıt yaptırması: Kurul tarafından gerekli incelemeleriniz yapıldıktan sonra Veri Tabanına kayıt yapabilirsiniz. Kayıt işlemi için KOSGEB’in resmi internet sitesindeki E-KOBİ sistemden kullanıcı adı ve parola almanız gerekmektedir. Bu kullanıcı adı ve parola ile KOBİ Beyannamesini doldurmanız gerekir. Bu belge dışında KOSGEB’in sizlerden talep ettiği diğer evraklar ile birime şahsen giderek teslim işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bu adımları doğru ve düzenli olarak gerçekleştirmeniz durumunda Devlet desteği ile kurulmuş olan KOSGEB’den kredi almanız kolaylaşacaktır.

About admin

3 comments

  1. Oldukça ise yarayacak bilgiler. Paylasiminiz için çok tesekkürler.

  2. gecmişten bu güne askrediyle mutluluğa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir