Son Haberler
Anasayfa / Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kredi borcu sebebi ile takipte olanlara bankalar kredi vermemektedir. Kara listede olan, sicili bozuk ve kredi notu düşük olan şahıslara durumlarını düzeltmeden kredi verilmemektedir. Çünkü bankalar kredi isteyen tüketicilerin öncelikle KKB’nin verdiği kredi notuna bakıp kredi isteğini değerlendirmektedir.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

İhtiyaç doğrultusunda Bankalardan kredi alıp zamanında ödemeyen, kredi kartı borcunu geç ödeyen veya ödemeyen tüketiciler bankalar tarafından Merkez Bankasına bildirilir. Merkez bankası tarafınca tüketicinin borçlu olduğu ve borcunu ödemekte sıkıntı çektiği, ödemesi gereken borçlarını ödemediği için borçlarını ödemedi adı altında şerhi konulmaktadır. Bu şerhe halk ağzı ile kara liste denir.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kara listeye konulan tüketicilere tüm bankalar ihtiyaç, taşıt, ev kredisi, kredi kartı, kobi desteği ve buna benzeri gibi maddi destekte bulunmamaktadır. Prim faizlerinin artması nedeni ile devlet kademesi 1 milyon tüketiciyi kapsayan sicil affını gündeme almıştır.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Bu af ile birlikte son 3 aylık süreç ele alınarak kredi taksitlerini düzenli şekilde ödeyen tüketicilere sicil affı ve bununla birlikte kara listeden çıkma durumu söz konusu olmuştur. Bu yasa ile tüm tüketiciler bu aftan yararlanabilecek ve bankalara başvuru da bulunup kredi çekebileceklerdir. Sicil affı çıkmadığı durumda, tüketicilerin bankalardan kredi çekmesi pek mümkün değildir. Çünkü kara liste bankalar tarafından nitelendirilen olası en kötü durumdur.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar
Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Bankalar

Bankalar tarafından düzenlenen kampanyaları değerlendirip, kara listeden çıkmak adına, müşteriler bütün imkanlarını zorlamalı,  ipotek (ev, arsa, araç ) veya kefil bularak, borçlarınızı düzene koymalı, düzenleme sırasında kredi başvurusu yapmalıdır.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Ancak borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemenize rağmen hala Merkez Bankasının kara listesinde bulunuyorsanız, kara listeden çıkmak için Merkez Bankasına başvuruda bulunabilirsiniz. Kara listeden çıkamıyorsanız size önerebileceğim başka bir yol ise bankaya yatıra bileceğiniz belli bir miktar paranızın olması gerekir.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Böyle bir imkana sahipseniz banka ile iletişime geçerek bu parayı teminat olarak bankaya yatırabilir ve belirli limitlerde kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Vakıfbank, Akbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, HSBC, Şekerbank, Yapıkredi Bankası, Denizbank gibi kredi veren bankalar aracılığı ile kredi şartlarını görüşebilir, krediyi almak için hangi belgelerin gerekli olduğunu veya nasıl bir güvence istendiğini öğrenebilirsiniz.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar askredi.com

Hakkında Kredi Uzmanı

Check Also

Ziraat Bankası Açılış Saati Kaçta Açılıyor

Müşterilerine kurulduğu bu zamandan bu yana sorunsuz hizmet kalitesiyle hizmet vermeye devam eden Türkiye’nin bankacılığını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir