Home / Kosgeb / Devlet Destekli Krediler

Devlet Destekli Krediler

  Devlet Destekli Krediler Sosyal devlet ilkesi gereğince işsizliği önlemek amacıyla yapılan yardımlar ve teşvikler ile ülkemizde kendi işini yapmaya başlayan çoğu kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. İş kurmak, işini büyütmek, geliştirmek ve projelerinizi hayata geçirmek yani amacınız girişimcilik ile bir şeyler yaparak geçiminizi sağlamak ise, devlet her zaman sizin destekçinizdir. Bunun için devlet sizlere kredi bazı sektörlerde kredi imkânı sağlamaktadır. Bu sektörlerle oluşturulan destek kredilerini şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır.

Esnaf Destek Kredileri:

Devlet, yatırım yapan ve iş kurmak isteyen, aktif halde işyeri bulunan küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri ve esnafları desteklemek için çeşitli kaynaklar ile krediler vermektedir. Bu krediler bankalar, KOSGEB, BEBKA, Kooperatifler, Dernekler vb. Kuruluşlar aracılığıyla girişimciye verilmektedir. Devletin esnaf destek kredilerini almak isteyen girişimcilerin öncelikle hazırlamış olduğu iş planı ile devlet kurumlarına başvurmalıdır. Başvuru şartlarına uyulduğu takdirde bireyler devletin desteği ile oluşturulan kredileri almaya hak kazanabilirler.

Devlet Destekli Krediler
Devlet Destekli Krediler

Devlet Destekli Hayvancılık Kredileri:

Devlet, yerli üretimi desteklemek maksadıyla küçükbaş, büyükbaş, arıcılık, balıkçılık, barınak yapımı, traktör ve tarımsal aletler ile benzeri alanlarda yatırım yapmak isteyenlere devlet destekli hayvancılık kredisi vermektedir. Bu krediler KOSGEB, Tarım Kooperatifleri, devlet bankaları tarafından verilmektedir. Kuruluşlar aynı kredileri vermektedir. Mesela KOSGEB canlı hayvan alımı için devlet destekli kredi vermez iken, hayvan barınağı yapımı, tarım aletleri alımı, süt sağma makinesi alımı gibi işler için devlet destekli hayvancılık kredisi vermektedir. Devlet destekli kredi almak isteyen girişimcilerin, yapmak istedikleri iş ile ilgili iş planı hazırlamaları ve bu iş planı çerçevesinde istenen şartları öğrenerek devlet destekli kredi başvurusu yapmaları gerekir. Çünkü istenen şartlar değişiklik gösterebilir. Mesela Ziraat bankasının devlet destekli kredi verirken istediği şartlar farklı, KOSGEB’in istediği şartlar farklıdır. Bu nedenle şartları ve başvuru koşullarını ilgili kurumlardan ayrıntılı bir şekilde öğrenmelisiniz.

Devlet Destekli Krediler

Devlet Yardım Kredisi:

Durumu olmayan aileler için, devlet bu ailelere yardım etmektedir. Bu yardım genellikle halk arasında devlet yardım kredisi olarak bilinir.

Devlet maddi durumu olmayan ve bunu belge ile kanıtlamış herkese belli miktarlarda maddi yardım yapmaktadır. Bu konuda da bireyleri düşünerek onların zor durumda kalmamaları geçimleri sağlamaları için bir takım kredi olanakları sunmuştur. Bu krediyi alabilmeniz için maddi durumunuzun bu krediyi almayı hak kazanacak seviye de olması gerekmektedir. Aksi takdirde durumunuzun iyi olması veya yaşam sıkıntısına düşürmeyecek seviye de olması durumunda bu krediyi alabilmeniz mümkün değildir.

50 Bin TL’lik Devlet Destekli Hibe Kredileri:

2016 yılında verilmeye başlanan 50.000 TL devlet destekli hibe kredisi ve 100.000 TL sıfır faizli devlet destekleme kredisinin şartları bulunmaktadır. Girişimcilerin bu şartlara uyması durumunda devletin bireylere sağlamış olduğu bu kredilerden yararlanabilirler. Bu krediler alabilmek için uyulması gereken şartları ise şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • KOSGEB’in hazırlamış olduğu eğitim kurslarını başarı ile bitirmek
  • Herhangi bir yasal takibe maruz kalmadan yaşamını sürdürmek

Bu koşullara uymanız durumunda devletin sizlere sağlamış olduğu bu krediden de yararlanmanız mümkün olacaktır.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir