Home / Bankalar / Bankaların Kuruluş Tarihçesi

Bankaların Kuruluş Tarihçesi

Bankaların Kuruluş Tarihçesi

 HALK BANKASI

Halk Bankası 1933 yılında Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere fon sağlamak amacıyla kurulmuş bir bankadır. Halk Bankası müşterilerine uygun kredi sağlayacak lider KOBİ bankası olmak amacı ile kurulmuştur. Bu bankanın sermayesi ise 125.000.000 TL’dir. Bu tutar kamu sermayesi ile oluşturulmuştur. Bu bankanın kuruluş süreci uzun zaman almıştır. Bunun nedeni ise ülkenin 1929 da yaşadığı ekonomik burhandan etkilenmesidir. Kara Perşembe olarak bilinen ekonomik savaş zamanlarıdır. Bu dönemde savaştan çıkmış bir ülke vardır. Bu dönemde yeni bir banka kurmak o kadar kolay bir iş değildir. Onun için halk bankası kuruluş aşamasında bu ekonomik burhandan aşırı derecede etkilenmiştir. Ancak bu durum zamanla düzelerek elde edilen kamu sermayesiyle Halk bankası ticari işletmeleri geliştirmek amacıyla kurulmuştur.

Giderek gelişme kat eden Halk Bankası 1938-1950 yılları arasında Halk sandıkları kanalı ile müşterilerine kredi sağlamak amacıyla finansman desteğinde bulunmaya başlamıştır. O zor dönemlerden bugüne kadar önemli gelişmeler kat ederek şubeler, bürolar ve eğitim programları açarak sadece KOBİ’lere değil ülkenin yatırım, istihdam ve üretim seviyesini arttırmak isteyen tüm bireylere fon sağlayarak bankacılığın en önemli aracı kurumları arasına girmiştir. Yaygın şube ağı ile insanların ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde yanıt vermek amacı ile yurtiçinde 897 ve yurtdışında 5 tane şube açarak hizmette sınır tanımamıştır. Bunun yan sıra sadece şubeler ile değil elektronik ortamla da ulaşabileceğiniz mobil uygulamalarla gelişim gösterdiğini kanıtlamıştır.

Bankaların Kuruluş Tarihçesi

VAKIF BANK

Vakıf Bankası 11 Ocak 1954 yılında ekonomik kalkınma gereksinimlerine katkı sağlamak amacı ile kurulmuştur. Vakıf Bank o günden bu yana çağdaş bankacılık yöntemleri ve uygulamalarıyla Türkiye’nin tasarruf düzeyinin gelişimine katkıda bulunmaya çalışmıştır. Bu gelişime katkı sağlamak için Adnan Menderes, finans ve pazarlama alanlarındaki yenilikçiliğiyle Vakıf Bank’ı kurarak müşterilere hizmet vermeye başlamıştır. Vakıf Bankası da günümüzde birçok alanda bireylerin ihtiyaçlarını kolay ve hızlı bir şekilde karşılayabilmek için şubelerini yaygın sosyal ağlarını geliştirmiştir. Bunun yanı sıra Vakıf Bankası sadece kaydi para değil Para Piyasasını geliştirmek içinde faaliyet alanlarını genişletmiştir. Küresel Finans sisteminde de faaliyet göstermiştir.

TÜRKİYE İŞ BANKASI

Cumhuriyet döneminin ulusal ilk bankası olan Türkiye İş Bankası 26 Ağustos 1924 yılında kurulmuştur. Bu bankanın kuruluş amacı ise sanayicilerin fon ihtiyaçlarını karşılamaktır. Türkiye İş Bankası sadece sanayicilere katkı sağlamak için değil tüm insanların fon ihtiyaçlarına katkı sağlamak amacı ile kurulmuştur. Geniş şube ağı ile insanların ihtiyaçlarını hızlı ve kolay bir şekilde karşılayabilmek için 1.378 adet şube açmıştır. Türkiye İş Bankası gerek şubeleriyle gerek ise mobil ağlarıyla insanlara her açıdan kolaylık sağlayarak modern bankacılığı geliştirmişlerdir. Bunun yanı sıra Türkiye İş Bankası insanları tasarrufa özendiren ilk bankadır. Bu sayede insanlar tasarruflarını yastık altında toplamak yerine banka hesaplarında toplayarak yatırım yapmak isteyen insanlara da yardımcı olma anlayışını benimsemişlerdir. Böylece fon fazlası olan bireyler fon ihtiyacı olan bireylere destek olmuşlardır. Türkiye İş Bankası da bu fon aktarımına aracılık ederek insanların ekonomik gelişmeye katkı sağlamalarına katkı da bulunmuştur.

Bankaların Kuruluş Tarihçesi
Bankaların Kuruluş Tarihçesi

About info_izms5czf

Check Also

Sicil Affından Hangi Durumlarda Yararlanılır

Sicil Affından Hangi Durumlarda Yararlanılır Tüketicilerin kullandığı kredi veya kredi kartlarının ödeme günündeki düzensizlik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir